HALA DLA PADEREWY

Osiedle Paderewskiego nie ma nadmiaru obiektów sportowych. Sytuację poprawi nowa hala sportowa przy gimnazjum nr 4 przy ulicy Granicznej 46. Będzie to obiekt nietypowy, pierwszy w Katowicach, chociaż w Polsce jest ich już jedenaście.

Konstrukcja hali to drewniane dźwigary w kształcie łuków pokryte przepuszczającą światło tworzywem. Najważniejsze jest to, ze będzie to hala, jakiej próżno szukać na naszym ponad 10 - tysięcznym osiedlu. Długość 40 m, szerokość 18 m umożliwi grę w siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną i nożną. Wysokość dziewięć metrów spełnia wymagania dla rozgrywek ligowych w siatkówkę. Ten fakt nie jest bez znaczenia, ponieważ gimnazjum nr 4 specjalizuje się w tej grze, odnosi w  niej największe sukcesy, a w ogóle jest najbardziej usportowionym w Katowicach. Sportowe wyniki " czwórki " były dodatkowym argumentem za lokalizacją u nas obiektu na który  ostrzyły sobie zęby liczne katowickie szkoły. Łatwiej było przekonać prezydenta Piotra Uszoka, który stawia na rozwój sportu, do podjęcia korzystnej dla "Paderewy„ decyzji.

hala dla Paderewy

Jeżeli ktoś spodziewa się architektonicznego cudu to może się nieco rozczarować. Hala będzie przypominać podłużną kopułę o barwach Katowic, żółta powłoka i niebieska murowana podstawa. Nawierzchnia tartanowa, dwie szatnie, pokój dla trenerów i magazyn na sprzęt. Ważne, że obiekt będzie połączony na stałe z budynkiem szkolnym.

Urząd Miasta hala kosztować będzie ponad milion dwieście tysięcy złotych. Nie jest to więc obiekt najdroższy ale wydatek nie mały. Liczy się to, że młodzież będzie miała znakomite warunki do uprawiania sportu. Obiekt będzie również dostępny dla uczniów wszystkich, także odnoszących liczne sukcesy sportowe, szkół osiedla Paderewskiego, oraz  mieszkańców.
Moim marzeniem jest stworzenie w Katowicach drużyny futsalowej. Ta odmiana piłki nożnej jest niezwykle popularna na Śląsku, ale nie w Katowicach. Mając taki obiekt łatwiej zorganizować szkolną ligę halową, pokazowe treningi, systematyczne szkolenie. W przyszłości ta akcja powinna zaprocentować stworzeniem ligowego zespołu, który będzie reprezentował osiedle i Katowice w rozgrywkach ogólnopolskich. Takie są perspektywy.

W tej chwili poznańska firma, która wygrała przetarg zakończyła prace projektowe. W czerwcu przyszłego roku hala sportowa na naszym osiedlu ma być gotowa. Nowy obiekt automatycznie zapewnia instalację  monitoringu. Gimnazjum nr 4 jest najbliższe montażu kamer zapewniających bezpieczeństwo. Także pozostałe szkoły podstawowe nr 12 i 37 oraz gimnazjum nr 5 mają szanse. Z przeprowadzonego przeze mnie sondażu wynika, że Rady Rodziców wszystkich tych placówek oświatowych skromnie, ale wesprą finansowo zakup kamer. Ta deklaracja ułatwi zabiegi u władz miasta o pokrycie kosztów monitoringu. Liczne przykłady dewastacji na osiedlu czynią kupno kamer zarówno dla budynków szkolnych jak i boisk sportowych sprawą priorytetową.

podpis
Radny Miasta Katowice

 
|strona główna
   

Copyright © 2006 Andrzej Zydorowicz. Design by 3ga.pl Projektowanie stron www.