Wniosek o ponowne rozpatrzenie
Nadanie w Katowicach nazwy ulicy lub placu imienia Justyny Kowalczyk

   
Katowice 6.04.2010 r.
   

 

 
    Szanowny Pan
Jerzy Forajter
Przewodniczący Rady Miasta Katowice

 

Wnioskujemy o ponowne rozpatrzenie przez Komisję Organizacyjną propozycji nadania imienia Justyny Kowalczyk jednej z ulic w Katowicach. Komisja Organizacyjna na posiedzeniu 19.03.br argumentowała odrzucenie propozycji tym, że Justyna Ko walczyk jest osobą żyjącą. W uchwale Rady Miasta z 01. 03. 2010 r. regulującej nadawanie nazw ulicom i placom nie ma takiego kryterium, jest ono więc bezpodstawne.

W ubiegłym tygodniu nazwano w Toruniu imieniem żyjącego szwedzkiego żużlowca Pera Jonsona ulicę tego miasta. W Wiśle imię żyjącego Adama Małysza nosi skocznia i skwer. Te przykłady świadczą o tym, że liczą się osiągnięcia, postawa i zasługi, a nie nieobecność wśród żywych.

Od kwietnia ubiegłego roku kiedy to Justyna Kowalczyk otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Katowic zawodniczka ta zdobyła trzy olimpijskie medale, w tym jako pierwsza w historii Polka złoty. To nie koniec jej olbrzymich tegorocznych sukcesów. Justyna Kowalczk wywalczyła Puchar Świata zdobywając po raz pierwszy w historii tej imprezy ponad dwa tysiące punktów. Nasza reprezentantka tryumfowała także w klasyfikacji małych Pucharów Świata w sprintach i biegach długodystansowych. Taka zawodniczka rodzi się raz na sto lat. Nic dziwnego,że Prezydent Lech Kaczyński odznaczył za ten wyczyn biegaczkę AZS -AWF Katowice Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Nie chodzi nam o reprezentacyjną ulicę Katowic proponujemy niezabudowaną,skromną, bez nazwy ulicę łączącą Graniczną i Paderewskiego, przebiegającą wzdłuż Pomnika Wojska Polskiego, równoległą do ulicy Szeptyckego. Można rozważyć też wykorzystanie do uhonorowania Kowalczyk jednej z małych uliczek w sąsiedztwie uczelni,którą ukończyła - Akademii Wychowania Fizycznego. Mamy nadzieję, iż przedstawione fakty wpłyną na zmianę opinii Komisji Organizacyjnej.


Z poważaniem

Radny Andrzej Zydorowicz
Radny Adam Warzecha
Radny Dawid Kostempski

 
strona główna | odpowiedź na wniosek
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2006 Andrzej Zydorowicz. Design by 3ga.pl Projektowanie stron www.